accessibilityalertarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upclosedigital-transformationdiversitydownloaddrivedropboxeventsexitexpandfacebookguideinstagramjob-pontingslanguage-selectorlanguagelinkedinlocationmailmenuminuspencilphonephotoplayplussearchsharesoundshottransactionstwitteruploadwebinarwp-searchwt-arrowyoutube
Client Alerts Client Alerts

Hromadné žaloby přichází do České republiky: co to znamená pro firmy a podnikatele?

V České republice 1. července 2024 nabyl účinnosti zákon o hromadných žalobách, který přináší zásadní změny v oblasti právní odpovědnosti firem a posílení práv spotřebitelů. Tento zákon, který implementuje směrnici EU, umožňuje spotřebitelům spojit své nároky a uplatnit je proti podnikateli v jednom řízení.

Jaké dopady bude mít tento krok na různá odvětví, jako je automobilový a farmaceutický průmysl, prodej rychloobrátkového zboží, finanční sektor, telekomunikace nebo energie a ekologie? Na příkladech ze západní Evropy a USA vidíme, že tento nástroj ochrany spotřebitele může pro společnosti znamenat palčivý problém s dlouhodobými negativními finančními a reputačními dopady.

Jaká strategie je pro váš business nejlepší a které preventivní kroky je důležité udělat už teď? Wolf Theiss je svojí expertízou v hromadných žalobách přední advokátní kanceláří v regionu CEE/SEE a v České republice má tým s unikátními praktickými zkušenostmi ze zahraničí a jedinečným knowhow získaným při účasti na tvorbě této české legislativy.

Co jsou hromadné žaloby?

Hromadná žaloba je právní nástroj, který umožňuje více osobám spojit své nároky a uplatnit je v jednom řízení. Tento postup je určen pro případy, kdy více lidí utrpí podobnou škodu nebo se ocitnou v podobné právní situaci, například při porušení právních předpisů nebo nekalých obchodních praktikách. Poškozené v hromadných žalobách zastupuje vždy pouze kvalifikovaná organizace, která splňuje určité požadavky – v České republice jsou aktuálně pouze dva takové subjekty, dTest, o.p.s., a OnlineADR.cz, z.ú.

Nový zákon č. 179/2024 Sb. o hromadném občanském řízení soudním, který do českého práva implementuje Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1828 o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů, u nás přináší významnou kvalitativní změnu v oblasti práv spotřebitelů. Před jeho zavedením sice měly organizace spotřebitelů právo podávat žaloby, zejména proti nekalým obchodním praktikám, ale tyto žaloby se vztahovaly pouze na konkrétní kategorie práv a neumožňovaly například požadovat náhradu škody. V praxi tak doposud nebylo možné efektivně spojit více jednotlivých, zejména bagatelních, nároků tohoto typu do jednoho řízení, a tedy významně snížit náklady a usnadnit poškozeným se svých práv domáhat. To se novou legislativou mění.

Jak probíhají hromadná řízení a jak se v nich korporace mohou bránit?

Hromadné řízení v České republice probíhá ve dvou fázích. První, tzv. certifikační fáze, je neveřejná, avšak právě ta klíčová. Soud v ní totiž zkoumá, zda jsou splněny podmínky přípustnosti žaloby a pokud ne, musí řízení zastavit a k ukončení sporu tak dojde ještě před jeho zahájením a zveřejněním. V této fázi proto žalovaným pomáháme s prvním vyjádřením k žalobě a zkoumáme, jak napadnout splnění podmínek přípustnosti žaloby – například prokázáním zneužívajícího úmyslu žalobce, porušení podmínek jeho financování či nedostatečného počtu členů skupiny. Pokud soud žalobu přijme, vydá usnesení o přípustnosti, které zahrnuje mj. i podmínky financování a zveřejňování informací.

Druhá fáze začíná zveřejněním pravomocného usnesení v rejstříku hromadných řízení na webu Ministerstva spravedlnosti a probíhá již podobně jako komplexní obchodní spor před soudem či větší arbitráž. Spotřebitelé se mohou v určené lhůtě přihlašovat k žalobě a soud připravuje plán řízení. V této fázi řešíme se žalovaným čtyři klíčové oblasti: přípravu procesní strategie, analýzu důkazů, sledování seznamu zúčastněných osob (tj. přihlášených spotřebitelů) a kontrolu dodržování podmínek financování žalobce. Důležité je také včas zvážit možnost smíru, což bývá častý způsob ukončení hromadných řízeních. Po rozhodnutí soudu je možné se odvolat a dále podat dovolání k Nejvyššímu soudu, ústavní stížnost k Ústavnímu soudu, případně stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Náš tým: nejlepší právní experti na hromadné žaloby

Náš tým v České republice tvoří přední odborníci s klíčovými zkušenostmi v oblasti hromadných žalob, obchodních sporů a arbitráží. Dokonale ovládáme aktuální právní úpravu a díky přímé účasti na legislativním procesu známe i její vývoj, včetně mechanismů, které nebyly do českého zákona zahrnuty, a jejich alternativ. To nám umožňuje klientům nabídnout nejen precizní právní poradenství, ale i strategický vhled do možných výkladů a dopadů nových pravidel v daném odvětví.

  • Robert Pelikán, bývalý ministr spravedlnosti a současný člen Legislativní rady Vlády, se na tvorbě zákona o hromadných žalobách podílel od samého počátku. Aktivně se účastní vyjednávání evropské legislativy v oblasti ochrany spotřebitele a její implementace do českého práva. Pravidelně přednáší soudcům, dozorovým orgánům i na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
  • Tereza Mrázková kombinuje zkušenosti z Ministerstva spravedlnosti a Nejvyššího správního soudu s těmi z mezinárodních arbitráží a komplexních obchodních sporů před českými soudy. Intenzivně se věnuje legislativnímu vývoji hromadných řízení a jeho praktickým dopadům.
  • Marie Talašová přináší do týmu unikátní zkušenosti z USA, kde působila v jedné z předních advokátních kanceláří zaměřených na hromadné žaloby. Pracovala na klíčových kauzách jako Fen-Phen či Mesothelioma a má rozsáhlé znalosti v oblasti mezinárodních arbitráží.
  • Kateřina Mikulová je autorkou našeho průvodce hromadnými žalobami a uznávanou specialistkou na spotřebitelské spory, regulatorní otázky a právo e-commerce.

Jak hromadným žalobám předejít nebo je úspěšně řešit? Zásadní je včasný vstup odborníků.

Hromadným žalobám je pro jejich palčivý ekonomický a reputační dopad ideální předcházet: identifikovat oblasti možného vzniku hromadných nároků, připravit strategii pro efektivní obranu proti případným soudním sporům a pracovat na zajištění transparentnosti obchodních praktik a dodržování právních předpisů. Česká kancelář Wolf Theiss byla první na trhu, kdo po schválení zákona uspořádal odbornou diskuzi se zástupci mezinárodních i českých korporací, a od té doby poskytuje v otázkách včasné prevence pravidelné konzultace nejen klientům, ale i zapojeným subjektům a zahraničním partnerům.

Prostřednictvím našich mezinárodních poboček a dlouhodobé spolupráce s prestižními advokátními kancelářemi (např. McDermott Will & Emery, Arnold & Porter, Williams Hart Boundas nebo Paul Hastings) máme přístup k nejnovějším trendům a poznatkům v oblasti hromadných žalob v EU i USA. Tento mezinárodní přesah nám umožňuje nabídnout klientům strategické poradenství, které reflektuje nejlepší praxi z celého světa. V případech probíhajících hromadných řízení pak pro jejich efektivní správu využíváme špičkové administrativní a IT platformy i specializované softwarové nástroje, které nám umožňují jednoduchou organizaci objemných dokumentů, jejich přehlednou evidenci a efektivní sdílení informací s klienty.

Chcete se dozvědět víc? Přijďte si poslechnout naši panelovou diskuzi s hosty z řad kvalifikovaných organizací (žalobců) i autorů zákona a zástupců korporátní sféry na nadcházejícím General Counsel Summit Prague 2025 dne 4. března 2025. Registrace je pro zástupce z řad firemních právníků zdarma. Kontaktovat nás můžete také na emailu recepcepraha@wolftheiss.com nebo tel. 234 765 111.

Jak se s lokální implementací Směrnice EU vyrovnávají ostatní země v regionu? Podívejte se na náš aktualizovaný monitoring!

Contributors